0216 305 04 85 Bize Ulaşın
BLOG /
Kontrol Dünyası ile ilgili en güncel bilgiler ve Bizden Haberler için E-bültenimize kaydolun

SIEMENS SIMATIC WINCC OA (OPEN ARCHITECTURE) SCADA YAZILIMI İLE NELER YAPABİLİRİZ?/

17 Aralık 2018

WinCC OA (open architecture) Siemens’in bir SCADA yazılımıdır. Bu yazımızda, sizlere WinCC OA (open architecture)’i kısaca anlatacağız.

WinCC OA (open architecture) yazılımındaki uzmanlığımız, sizin isteklerinizi gerçekleştirmemiz için sınırsız imkan sunar. HMI Mühendislik, WinCC OA (open architecture) lisanslı mühendisleri uygulamalarınızı analiz eder ve tam size göre uygulamalar geliştirir.


WinCC OA (open architecture) bir sıcak yedekli veya tek sunucu üzerine yüklenir. Sahadaki PLC, RTU gibi akıllı cihazlardan gelen veriler bu sunucular üzerinde işlenir. Sizin uygulamanıza özel işlenen veriler, sistemi idare eden operatörlerin ve idarecilerin kullanımına client adı verilen bilgisayarlar üzerinde sunulur. SSL Sertifikalı WinCC OA (open architecture) yazılımının genel mimarisi aşağıdaki gibidir:

Siemens WinCC OA (open architecture) yazılımının güçlü yanlarını sıralayacak olursak:

·         Karmaşık sistemleri kontrol eder, sisteminiz büyüdükçe WinCC OA (open architecture) da büyüyebilir. Nokta sayısına göre yeniden ölçeklendirilebilir.

·         Kolay ulaşılabilir. Arkasında Siemens vardır ve mühendislik desteği konusunda içiniz hep rahat olur.

·         Coğrafi alana yayılmış uygulamalarda çok güçlüdür.

·         Entegre güvenlik standartlarına sahiptir.

·         Esnektir ve özelleştirileblir bir yapıya sahiptir.

·         Akıllı alarm kontrol araçlarına sahiptir. Alarmlarınız sizin ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilir.

·         Windows, Linux, IOS ve Android uyumludur.

·         Donanım üreticilerinden bağımsız olarak çalışabilir. Yani sisteminizdeki donanımınız ne olursa olsun, SCADA sisteminiz WinCC OA (open architecture) olabilir.

Tüm uygulamalar için tek sistem: Siemens SIMATIC WinCC OA (open architecture)

 Simatic WinCC O/A, PLC’ler ile haberleşmeden üretim planlama sistemlerine kadar otomasyon hiyerarşisinin bir çok basamağını kapsar. Bu kapsamı aşağıdaki piramit ile anlatabiliriz:


Üretim / hizmet sahanızdaki PLC, RTU gibi akıllı cihazlar uygun haberleşme protokolleri vasıtasıyla SCADA sunucuları ile bilgi alış verişinde bulunurlar. SCADA sunucularınızda kurulu olan Simatic WinCC O/A ise üretim sisteminiz ile entegre olarak sahanızı gözetleme ve kontrol imkanını size sunar. Ayrıca, Simatic WinCC O/A, sahadan gelen verilerinizi istediğiniz formatta yönetim kanalına sunabilirsiniz. Böylece, işletmenizde israfın önüne geçecek çok kıymetli bir araca sahip olmuş olursunuz. Bu anlamda işletmenizde devamlı olarak optimizasyon fırsatlarını yakalayabilir ve sürdürülebilir rekabet avantajınızı koruyabilirsiniz.

İletişim 
+90 216 305 0485

Coşkun Ermehan 

BİZE / ULAŞIN
ADRES: Soğanlık Yeni Mah. Baltacı Mehmet Paşa Sok. No:4 AC Moment B-Blok D:163 Kartal / İstanbul
TELEFON: + 90 (216) 305 04 85 / + 90 (850) 304 0 464
FAKS: + 90 (850) 304 64 24
E-POSTA hmi@hmi.com.tr