0216 305 04 85 Bize Ulaşın
BLOG /
Kontrol Dünyası ile ilgili en güncel bilgiler ve Bizden Haberler için E-bültenimize kaydolun

SCADA sistemi SIMATIC WinCC Open Architecture V3.17'deki Yenilikler/

29 Haziran 2020

SIMATIC WinCC Open Architecture, SIMATIC ürün ailesinin bir parçasını oluşturur ve yüksek derecede müşteriye özel uyarlanabilirlik gerektiren uygulamalarda, büyük ve / veya karmaşık sistemlerde ve belirli sistem işlevleri gerektiren projelerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. SIMATIC SCADA sistemi olarak SIEMENS PLC'lere bağlanmak ve daha küçük donanım çözümlerinde bile büyük miktarda veriyi işlemek için iyi hazırlanmıştır.


SIMATIC WinCC Open Architecture ilgi çekiçi bölümleri:

• Nesne yönelimi, mühendislik ve esnek sistem genişletmelerinde verimliliği kolaylaştırır

• Tek sunucu çözümleri oluşturma imkanı

• Dağıtılmış sistemlerde 2.048 sunucuya kadar destekler

• 10 milyondan fazla etiket içeren ağ bağlantılı yedekli üst düzey sistemlere kadar desteklenebilir

• Merkezi bir kontrol merkezi aracılığıyla tüm sunucuları görüntüleyin ve kontrol edin

• Platformdan bağımsızdır ve Windows, Linux, iOS ve Android için kullanılabilir

• Otomatik yedekleme ve Olağanüstü Durum Kurtarma Sistemi, coğrafi olarak dağıtılmış sistemler için bile en yüksek güvenilirliği ve kullanılabilirliği garanti eder

• Özel çözümler için platform

• Kapsamlı sürücü ve bağlantı seçenekleri: SIMATIC S7, PROFISAFE/PROFINET, MQTT, OPC UA, XML, Modbus, IEC 60870-5-101/104, DNP3, IEC 61850, IEC 61400, Ethernet/IP, S-Bus, MindSphere Connector, ...


Desteklenen işletim sistemleri

• Microsoft

– Windows 10 (CB

– Windows Server 2016

– Windows Server 2019

• Linux

– RedHat Enterprise Linux 8.x

– CentOS 8.x

– SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15

– SIEMENS Industrial OS 2.0

• VMware

– ESXi 6 .5

• Mobil cihazlar için desteklenen işletim sistemleri

– iOS 12.3 veya üstü

– Android 6 veya üstü


SIMATIC WinCC Open Architecture V3.17'deki yenilikler


Yeni Nesil Arşivleyici


TNGA, zaman serisi verileri için optimize edilmiş bir veri tabanı olan InfluxDB desteğiyle yeni bir arşivleme yolu açar. Önceki arşivleme teknolojisine kıyasla daha az yer kaplar ve hem okuma hem de yazmada daha iyi performans gösterir. Ayrı bir Oracle lisansı gerekmez. Aynı veriler hem yerel hem de merkezileştirilmiş bir veritabanında arşivlenebilir. Bu, yeni bir esneklik seviyesi sunarak klasik RDB'ye göre belirgin bir avantaj sağlar. RDB ile karşılaştırıldığında, NGA% 87 daha az depolama alanı tüketir ve RAIMA olmadan olayların ve alarmların arşivlenmesine izin verir.Yeni Nesil Arşivleyici


Yeni lisans teknolojisi

WinCC OA V3.17 tamamen yeni bir yazılım lisansı ile birlikte gelir. Wibu CodeMeter ile müşteriler, ürün satıcısıyla herhangi bir etkileşim gerektirmeden lisanslarını bağımsız olarak yönetebilirler. Lisanslı yazılım yapılandırmalarını değiştirme konusunda daha fazla esneklik sağlar.


“CodeMeter WebDepot”, müşteriler için web tabanlı merkezi lisans yönetimidir. Orada örneğin; hedef cihazları için lisansları etkinleştirin. Bir yazılım kapsayıcısına veya donanım kilidine lisans atama olanağı sunar. Erişim, lisansları satın aldıktan sonra müşterinin aldığı bir biletle verilir.


Yerel olarak, yeni bir tümleşik hizmet (CodeMeter Control Center) kullanıcıya aygıta atanmış olan tüm lisanslara genel bir bakış sağlar.


Node-RED entegrasyon


Node-Red, kullanıcının görsel bir düzenleyicide iş akışları oluşturmasına olanak tanıyan Node.js tabanlı bir iş akışı motorudur. Önceden programlanmış birçok yararlı düğüm sağlar, örn. veri alışverişi için. WinCC OA, veri erişimi ve aktarımı için benzersiz bir işlev düğümü paketi içeren bir Node-RED katkısı sağlar. Grafik düzenleyici mühendislik çalışmalarını azaltır ve programlama bilgisi olmadan bile SCADA uygulamanızı genişletmenizi sağlar. Örneğin ERP sistemlerinden veri almak veya WinCC OA'yı hava durumu bilgileri gibi internet servislerine bağlamak gibi daha önce hiç görülmemiş yeni olasılıklar kolayca uygulanabilir.Node-Red Ekran Görüntüsü


QT Web Motoru Desteği


WinCC OA WebView EWO’nun temel tarayıcı motoru Qt WebKit'ten Qt WebEngine olarak değiştirildi. Bu, Chrome 68 ile karşılaştırılabilir bir performans ve gelişmiş özellik aralığı sunar.


Mobil tarayıcı için ULC UX


Mobil UI Uygulamasına ek olarak, artık hiçbir şey yüklemenize gerek kalmadan mobil cihazınızda ULC UX'i kullanabilirsiniz. Yeni çoklu dokunma desteği, daha verimli tam ekran modu ve pencere kullanımı ile artık yerel UI işlevselliği ile eskisinden daha iyi hizalanmıştır.


PDF View EWO


Yeni bir EWO, PDF dosyalarının doğrudan WinCC OA içinde görüntülenmesine izin verir; kılavuzlar ve WinCC OA bağlamından ayrılmadan ek bilgilerin görüntülenmesine izin verir.


MindSphere Konektör


MindSphere Konektörü, verileri MindSphere bulutuna yerel olarak aktarmak için kuzeye bağlı bir arabirimdir. Bir sihirbaz, WinCC OA kaynaklarını kolayca kullanmanıza yardımcı olur. Aktarmak istediğiniz veri noktası öğelerini serbestçe seçebilir ve CTRL ++ arabirimiyle iletim işlemini tamamen kontrol edebilirsiniz. Bağlayıcının MindApps ile uyumluluğu, WinCC OA verilerini “Performance Insight” gibi uygulamalarla kullanabileceğiniz anlamına gelir. MindSphere bağlantısı için kullanıma hazır bu verimli çözüm, yerinde ve bulut işlemlerinde çalışan hibrit çözümlere olanak tanır.


Know-how korumalı projelerin devreye alındıktan sonra kolay adaptasyonu


Şifrelenmiş paneller ve CTRL betikleri devreye alındıktan sonra deşifre edilebilir, böylece know-how korumasını kaybetmeden müşteri tarafında değiştirilebilirlik sağlar.


ULC UX için JavaScript WebView EWO


JavaScript için geliştirilmiş WebView widget'ı, WinCC OA ve özel JavaScript uygulamaları arasında çift yönlü veri aktarımına izin verir. Kolayca entegre edilebilen geniş bir yelpazedeki mevcut kütüphaneler veya müşteri tarafından uygulanan JavaScript nesneleri ile WinCC OA Kullanıcı Arayüzü yeteneklerini büyük ölçüde geliştirir - ayrıca istemci üzerinde yerel olarak da çalışabilir.


Yeni sürücüler, geliştirmeler ve güncellemeler


• MQTT sürücüsü

• PROFINET/PROFISAFE sürücüsü

• OPC UA geliştirmeleri

• Modbus geliştirmeleri

• Daha katı ve daha kesin CTRL ++ işlev uygulaması

• Güvenli çevrimiçi kullanıcı anahtarı

• QT sürümü V5.12'ye yükseltildi

İletişim 

+90 216 305 0485

Coşkun Ermehan

BİZE / ULAŞIN
ADRES: Soğanlık Yeni Mah. Baltacı Mehmet Paşa Sok. No:4 AC Moment B-Blok D:163 Kartal / İstanbul
TELEFON: + 90 (216) 305 04 85 / + 90 (850) 304 0 464
FAKS: + 90 (850) 304 64 24
E-POSTA hmi@hmi.com.tr